OM STORA DANS UNDER FESTIVALEN


”Quite a feeling” – här gjorde stjärnorna Hultsfredsdebut.

 

1997 spelade Sahara Hotnights för första gången på Hultsfredsfestivalen. Då var medlemmarna bara 16-17 år gamla och de gjorde succé på Stora Dans. Tre år senare återvände Sahara Hotnights till festivalen, den här gången för att spela på den största scenen.

 

Andra storheter som har spelat på Stora Dans tidigt i karriären är First Aid Kit, bob hund, The Shins, Meshuggah, José González och Lars Winnerbäck, som 1993 spelade på Stora Dans med sitt punkband Snoddas. 2009 återförenade Lars Winnerbäck Snoddas för en specialspelning på Stora Dans

 

Namnförvirring på Stora Dans:

Ultima Thule, The Killers och Sia har alla spelat på Stora Dans. Men det rör sig om ett bluesrockband från Estland, husbandet på en Stockholmsklubb respektive en producent av minimalistisk house och ska inte förväxlas med andra band eller artister med samma namn.

 

1986

Sprung Aus Dem Volken, The Scaps, Hans Blues & Boogie, Nice Boys, 6-10 Redlös, Bahnhof, Bluesters, Boom Shankar, Charizma, Fjärde Väggen, Harald, Smådjävlar.

 

1987

Excellent Accident, Ocal Waltz, Tanaque, Mr. Krystal Party, Gathering, Krunch, Nashville Rebels, Nevskij Prospekt, Fem Snabba, Little Stalin Blues Band, Raw Animals, Puke, Harald, Fjärde Väggen, Tribe, Froggy Froggs, Ugly Squaws, Labyrint.

 

1988

Mercury Motors, Electric Blue Peggy Sue & The Revolutionions From Mars, The Tide, Dolkows, Dr. Yogami, Blue Crow Men, Kalle Baah, Jivin’ Jake & The Wildcats, South City Rewiev, Harald, One Corner, Soul Patrol, Athletic Arabs, Squareheads, Legendary Lovers, Mary’s Operation, Crompojkarna, Happy Dead Men, Whipped Cream & Other Delights, The Jollys, Raped Teenagers, Strebers, Raving Mad, Sumission, The Catholic Disaster.

 

1989

Psychoplasma, President Gas, Pretty Triggers, Sonic Walthers, Dirty Old Men, Rövsvett, Charta 77, Papa Dee Posse, Pontus & Amerikanerna, The Moon, The Wannadies, Boogie Station, William, Tord Tudor & His Batteries, Stillborn, Grinders, Charles Nonsens.

 

1990

How Do I, Upstart, Intermission, Bebop, Oven & Stove, Elvira, Korova Milkbar, 99th Floor, Straight Up, Cod Lovers, Maria Anderberg, Vulva, Self Made Man, In The Clouds, Remedy, Room Service.

 

1991

Backyard Babies, Fisherman, The Daffodils, This Perfect Day, Blithe, Love Kings, Cat Rapes Dog, The Push, Sunway Six, Group Commotion, Yngves Hundar, The Girls, Boghandle, Paulo Mendonca, Ultima Thule, Kazjurol, David Gogo & The Persuaders.

 

1992

Eggstone, Teddybears, Sonic Surf City, Mindscape, Meshuggah, Elegant Machinery, The Scents, Wild Blue Yonder, Waltari, Her Personal Pain, Go Go Gorillas, Caraway, Tornado Babies, Liza Gives Head.

 

1993

Souls, bob hund, Bazooka!, A Shrine, Piggy In The Middle, Spades, Shivering Spines, Jezebel, Coca Carola, Desert Dead, Snoddas, Crown Of Thorns, Stevepops, In The Clouds, Robinson Who.

 

1994

Salt, Fireside, No Fun At All, Yvonne, Misery Loves Co., Big Fish, Ray Wonder, Furbowl, Anywhen, Ashes & Rain, Ichabod Crane, Sober, Tuk Tuk Rally, Tequila Girls, Dead Eyes Open, Porklift, Gosh!, Two Sheds, Oberon.

 

1995

Starmarket, Honey Is Cool, Shreadhead, Chickenpox, Singer, Sindy Kills Me, Electric Eskimoes, Cinnamon, Mouth, Candysuck, Buckshot O.D., Breach, Lousy, Beef, Autocrash, Bahnhof, Daily Planet, Brandgul, Tobias Gustavsson & Koprofagerna, Hans & Greta, 4 Kazzazazz.

 

1996

Mindjive, Naked, Gordon, Sludge Nation, Busty, Jumper, The Drowners, Abhinanda, Passage 4, Chester Copperpot, Face Down, Slapdash, Dipper, Sinn Fenn, Disfear, Melony, Lifvens Vänner, Tongue Gongue, Sanktum, Abstain, Psychic Kids United.

 

1997

The Mopeds, Haystack, Ossler, Monostar, Proboscis, Silverbullet, Fidget, Monster, The Super Eight Group, Wolfpack, Him Kerosene, Scott, Tenebre, Bobsleigh, Covenant, Planet Of The Poodles, Stoned, Nine, Sahara Hotnights, Merry Jones, Bob, The Daytonas, Bess.

 

1998

LOK, Danchall Crashers, Spiritual Beggars, Plexiq, Gluecifer, HIM, The Mobile Mod, Freakshow, Bugsquad, The Facer, Bad Cash Quartet, (Hed) Pe, Loudean, Psycore, Larry & The Lefthanded, Voice Of A Generation, Zen Monkey, Sideshow Bob, Düreforsög, Langhorns, Saft, Robot, Thirdimension, Brick.

 

1999

Man Or Astro-Man, Gay Dad, Idlewild, Turpentines, 1000$ Playboys, Dead Starlet, Sobsister, The Strollers, Sans Plomb, Bombshell Rocks, Plaster, Misconduct, Skalatones, Alimony, Statemachine, Heed, 45 Rpm, Rocket 99, Venus Outback, The Barbwires, Skitsystem, Darkane, Babalou Smith, My Brother The Man.

 

2000

Travoltas, Bellatrix, Leadfoot, Roadsaw, We, Giant Robot, Thee Ultra Bimbos, Flaming Sideburns, The Tremolo Beer Gut, The Peepshows, The Royal Beat Conspiracy, Dozer, 69-Hard, The Pusjkins, Wolf, Reminder, Within Reach, Nasum, Blancheflor, Sissy Prozac, Sharif, Lizzie Zachrisson.

 

2001

Starsailor, Ed Harcourt, Chip Taylor & John Platania, Lowgold, Turin Brakes, I Am Kloot, Danko Jones, The Shins, Gloss, El Caco, Headplate, Lotta W, Goran Kajfes, Tomas Andersson Wij, Last Days of April, Diamond Dogs, Hell on Wheels, David & The Citizens, The Spitts, D.S.-13, Great Deceiver, Breather, Rayday.

 

2002

Hamell on Trial, The Cooper Temple Clause, Johnny Dowd, Neil Halstead & The Love Camp, Gemma Hayes, Five Horse Johnson, The Catheters, Hawksley Workman, The Electric Soft Parade, The Promise Ring, Cadillac, Swan Lee, Superheroes, Chilly & Leafy, Ison & Fille, Moneybrother, The Mo, Marit Bergman, Melody Club, Log, Svenson, Genocide Superstars, Jack Brothers, Teenage Idols

 

2003

Har Mar Superstar, Dot Allison, Mary Lou Lord, Kajsa Grytt, Elin Sigvardsson, Bob Hansson, Johan Borgert, Emmon, José Gonzalez, Kyla, av Lars Norén, The Killers, Gaffaman, Skin To Skin, Vijaya, Regnbågsrummet, Johan Bergqvist, Poetry slam.

 

2004

The Veils, The Washdown, Pink Grease, Art Brut, The Keys, Magnet, Niccokick, Rallypack, Tiger Lou, Sophie Rimheden, CDOASS, C.Aarmé, Hundarna Från Söder, Koma, Snook, Sugarplum Fairy, The Kid, 50 Hertz, Nadie Affecta, A Good Name For A Band, Avsmak, Crisp Und Steel, The Iskariots, Lo-Fi-Fnk, Miss The Point, Ninja Massacre, Ninsun Poli, Psyjuntan, Richard Reagh & Wwnb2, Sambassadeur, Set My Path, Slackerville Zoo, The Sunshine, Trendkill, Vicious Irene.

 

2005

Jason Ringenberg, Richard Buckner, Wednesday 13, Shining, Saybia, Gåte, Frida Hyvönen, David Sandström Overdrive, Hans Appelqvist, Logh, Convoj, Medina, Regulations, Rico Won/Advance Patrol/Chords/Afasi & Filthy, Hemmalaget Sound System (DJ Taro, Ison & Fille, Highwon, Paragon, DJ Kaah), Jugglin Sound System (DJ Mad Mats, Hearin Aid, Melo, Måns Block, MC Aaron Phiri), Suburban Kids With Biblical Names, Kid Sid, Form One, Johnossi, Crashdïet, Acid House Kings, Jaqee, Sofia Talvik, Sharif.

 

2006

Nephew, Bloodsimple, Cunninlynguists, Animal Alpha, Stonegard, Datarock, Deportees, Kristian Anttila, Under Byen, Montt Mardié, Firefox Ak, Ström i P2, Quit Your Dayjob, Pascal, Torgny Melins, Irya Gmeyner, The Slaves, Hets, The Animal Five, Little Man Tate, Hey Willpower, Tim Neu, Le Mans, Advance Patrol, DJ Mats Nileskär – “The New Elements”, PH3 med gäster, SLS, Up Hygh Soundsystem with guests, DJ Large med Organism 12, Supersci, Spotrunnaz, J-Ro från Tha Alkaholiks.

 

2007

Hatesphere, Roxy Cottontail, Shystie, Tonedeff & Pack FM, The Lionheart Brothers, La Phaze, Kidz In The Hall, Mohair, Rubik, The Drones, Ida Maria, Oh No Ono, McQueen, Veto, The Goo Men, The Lost Patrol Band, Florence Valentin, Last Days of April, Memfis, Taxi, Taxi!, Familjen, Consequences, Mapei, Juvelen, Avatar, Detektivbyrån, Mixtapes & Cellmates, Henry Fiat’s Open Sore, The Doits, The Touch, Helena Josefsson, Enter The Hunt, Bring Me The Fucking Riot... Man.

 

2008

The Shortwave Set, The Courteeners, VV Brown, Die Mannequin, Working For A Nuclear Free City, iLiKETRAiNS, A.A. Bondy, Blue Foundation, Kristian Anttila, A Beautiful Friend, Dreamboy, Andi Almqvist, Nina Natri, Witchcraft, Kid Down, Lazee, Özgur Can with support from Faik & Sia och Effet, Darwin & Backwall, Kocky, La Vida Locash, Chris Wigren & The Headaches, Dead By April, The Deer Tracks, First Aid Kit, Herbrightskies, Jive, Joel Alme, Little Marbles, Lissi Dancefloor Disaster, Palpitation, Parken, The Process, Prop Dylan, Shiloh.

 

2009

Snoddas/Lars Winnerbäck, Howling Bells, The Boxer Rebellion, Baddies, Priscilla Ahn, Hatcham Social, Invincible, Ólafur Arnalds, Love Is All, Lucy Love, Henok Achido, Pilgrimz, Graveyard, Victims, Erik Hassle, Cilihili, Simon Norrsveden, It's A Musical, Skansros, Lorentz & M.Sakarias, Convoj, Lowood, Liechtenstein, Karin Park, MFMB, P3 Sommarsession.

 

Stora Dans var aktiv under samtliga år som Hultsfredsfestivalen arrangerades av föreningen Rockparty (1986-2009). Under festivalen 2008 höll även festivalens mindre etablerade artister (Rookie) till på Stora Dans under dagtid.